Forum CENTRUM RYSUALA Strona Główna CENTRUM RYSUALA
Centrum Rysuala czyli prawie wszystko dla nas :)
 
 » FAQ   » Szukaj   » Użytkownicy   » Grupy  » Galerie   » Rejestracja 
 » Profil   » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   » Zaloguj 

Budowa / kupno

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum CENTRUM RYSUALA Strona Główna -> Sprawy organizacyjne / Archiwum / Na początek
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Karuchna
F1 Master


Dołączył: 20 Sty 2008
Posty: 3724
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 12 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: znienacka

PostWysłany: Wto 11:48, 18 Wrz 2012    Temat postu: Budowa / kupno

Budowa własnej stajni jest jedną z bardziej skomplikowanych spraw w Rysualu, jednak z pomocą tej ściągi powinnaś dać sobie radę. Jeśli czegoś nie rozumiesz nie wstydź się pytać lub poprosić kogoś o pomoc.
Nadal zdecydowana na własną stajnie? Przejdźmy do rzeczy:

Wygrałaś konkurs - pewna firma budowlano-inwestorska daje Ci bon na 140 000 horsesów. Za tę sumę postanawiasz kupić ziemię i wybudować stajnię. Firma jednak zobowiązuje się jedynie postawić prowizoryczne ogrodzenia, niedokładnie wykańcza wnętrze. Dostajesz wszystko możliwe do użycia, jednak z pewnością wymagające poprawek. Nie masz zakupionego żadnego sprzętu.

Firma zobowiązuje się do:
Arrow Zakupu ziemi
Arrow Wybudowania budynków: stajni, domu, wiaty na słomę i siano (ale możesz zmieścić wszystko w jednym budynku - np. mieszkając nad stajnią)
Arrow Założenia obornika
Arrow Przeprowadzenia wodociągów, kanalizacji, prądu, gazu
Arrow Założenia prowizorycznego ogrodzenia (drewniane, nieobrobione deski - możesz nimi ogrodzić padok, ujeżdżalnię, wszystko co ogrodzenia wymaga).

Gdy firma zbudowała Ci już stajnię, to nie oddaje Ci reszty pieniędzy. Np. jeśli koszt założenia stajni wynosił 120 000, to Ty nic z tego nie otrzymujesz - niewydane pieniądze przepadają!

Uwagi wstępne:
Arrow Podane ceny są orientacyjne, jak trochę je zmniejszysz lub zwiększysz nic się nie stanie, pamiętaj jednak, że płacąc za mało oszukujesz i tym samym psujesz sobie zabawę.
Arrow Możesz też otworzyć firmę budowlaną mającą niższe ceny i w ten sposób zarabiaj, jednak pamiętaj by dopisywać sobie nie więcej niż 10% dochodów i ustalać ceny racjonalnie! (100 h za budowę hali to naprawdę o wiele za mało)
Arrow Stojaki, żłoby, oświetlenie, drągi, przeszkody i inne łatwiejsze w przenoszeniu rzeczy można kupować od innych Rysualek jeśli uznacie, że jest to bardziej opłacalne.

Warto zauważyć, że minimalne wymiary boksu to 3x3 m, natomiast boks 5x5 jest już uznawany za duży. Korytarz stajenny powinien mieć min. 2 metry szerokości.

Boksy to nie wszystko - co w szanującej się stajni być powinno?
Arrow pastwiska - bez dobrych pastwisk nie jest możliwe utrzymywanie koni w zgodzie z ich potrzebami (ok. 0,5 ha na konia, przypominam 1 ha = 10 000 metrów kwadratowych)
Arrow miejsce do treningów – chyba, że planujesz tylko jeździć rekreacyjnie po pobliskim lesie; przeważnie potrzeba minimum ujeżdżalni odkrytej o minimalnych wymiarach 60x20 m. Wystarczy postawić ogrodzenie i prowizoryczny plac do jazdy gotowy.
Arrow siodlarnia i paszarnia – by należycie przechowywać nasz sprzęt i jedzenie dla koni, przyjmuje się, że na jednego konia należy przeznaczyć ok. 2 metry kwadratowe siodlarni i i 0,5 – 1 metra kwadratowego paszarni

Krok po kroku:
1) Kupno ziemi. Ziemia kosztuje 0,5 h za metr kwadratowy, czyli 5 000 h za hektar. Polecam kupno minimum 2 hektarów. Pamiętaj by starczyło Ci pieniędzy na budowę stajni!
2) Budowa stajni.
Koszt budowy stajni = powierzchnia x ilość boksów x 80
Nie buduj zbyt wielu boksów, stajnie, w których przebywa więcej niż 6 koni są w Rysualu dosyć rzadkie, a zawsze w razie potrzeby możesz zwiększyć ilość miejsca.
3) Budowa pięter. Podziel cenę stajni przez 10. Wychodzi Ci cena kolejnego piętra. (Możesz tam mieszkać lub przechowywać paszę. Nie polecam budować drugiego budynku - będzie Cię to dużo kosztować.)
4) Budowa budynków towarzyszących (dokładniejszy opis poniżej)
5) Publikujesz na blogu/forum cały zapis budowy stajni. Każdy musi mieć do niego wgląd.

Przykładowe koszty założenia stajni na 4 konie:
1. Kupno ziemi: 2 ha – 10 000 h
2. Budowa stajni: 4 boksy x 80 m powierzchni (boksy 3x4, siodlarnia 8 m, paszarnia 4 m oraz korytarz) x 80 = 25 600 h
3. Drugie piętro: 2 560 h
4. Budowa półhali 20x60 m: 3 400 h
5. Budowa obornika: 500 h
6. Prowizoryczny lonżownik: 0 h
7. Pastwisko 1 ha: 0 h – ogrodzenie do pilnego remontu
8. Łącznie: 42 060 h
9. Stajnia gotowa do przyjęcia pierwszych koni

Budowa budynków towarzyszących:

OGRODZENIA
Na początku dysponujesz prowizorycznymi ogrodzeniami, które jednak należy szybko wyremontować. Budowa metalowego/drewnianego/murowanego ogrodzenia kosztuje tyle samo. Wlicza się w to ogrodzenie całej posiadłości, boksy zewnętrzne, pastwiska, ujeżdżalnie, round-peny i wszelkie inne płotki)
Koszty
Arrow 2 h za metr długości ogrodzenia.

REMONT STAJNI
Podstawowy: pomalowanie ścian od środka, otynkowanie z zewnątrz, ulepszenie oświetlenia, jakieś estetyczne zabiegi, wyrównanie betonem podłogi, a także zakup stojaków czy wieszaków do siodlarni - ogólnie co chcesz, ale bez przesady.
Zaawansowany to poziom królewski - marmurowe podłogi, złote okucia boksów, żłoby dostępne z zewnątrz boksu itd.)
Koszty
Arrow poziom podstawowy: 5 h za metr kwadratowy
Arrow poziom zaawansowany: 40 h za metr kwadratowy

DOBUDOWANIE POMIESZCZEŃ i BUDYNKÓW
Obejmuje to zwiększenie liczby pomieszczeń, jakiekolwiek powiększenie budynków stajni lub budowa nowych (z wyjątkiem boksów dla koni). Poziom podstawowy to budowa surowa - zamiast lamp żarówki na drutach, brak otynkowania, niepomalowane, podłoga betonowa, drzwi. Poziom zaawansowany analogicznie jak po remoncie zaawansowanym. Dobudowywanie jest potrzebne np. wtedy gdy chcesz dorobić basen, zadaszoną myjkę lub solarium. Świeżo wybudowanego budynku nie musisz remontować.
Koszty
Arrow Poziom podstawowy: 6 h za metr kwadratowy stajni
Arrow Poziom zaawansowany: 40h za metr kwadratowy stajni

DOBUDOWYWANIE BOKSÓW
W cenę wliczone są drzwi (także wyjściowe na dwór), podwyższenie ścianek działowych, żłób i poidło. Weź pod uwagę konieczność dobudowania korytarza – patrz: dobudowanie pomieszczeń.
Koszty
Arrow Za boks: 50 h

PÓŁHALA
Od góry osłonięta, po bokach otwarta lub osłonięta panelami chroniącymi od wiatru. Dobre rozwiązanie gdy nie stać nas jeszcze na halę.
Zalecane minimalne wymiary półhali to 20 x 60 m, przy czym jeśli chcesz trenować powożenie to miejsca powinno być znacznie więcej (min. 40 x 100 m)
Koszty:
Arrow 1000 h + 2 h za każdy metr kwadratowy półhali
+
Dodanie paneli chroniących przed wiatrem:
Arrow plastikowych (nietrwałe): 5 h za metr osłoniętej ściany
Arrow drewnianych: 10 h za metr osłoniętej ściany

Uwaga: by ochrona przed wiatrem była skuteczna wystarczy zabudować dwie sąsiadujące ze sobą ściany od strony, z której najczęściej wieje.

HALA
Osłonięta od góry i po bokach, do wyboru zwykła i ulepszona. Hala zwykła to po prostu zabudowana półhala, natomiast ulepszona jest wyposażona w lustra, oświetlenie, bezpieczne bandy – co tylko zechcesz.
Jeżeli posiadasz już półhalę, to możesz przerobić ją na halę dopłacając różnicę ceny. Np. półhalę za 4 000 h chcesz przerobić na halę za 6 500 – wystarczy, że dopłacisz 1 500 h.
Zalecane minimalne wymiary, to tak jak w przypadku półhali 20 x 60 m, jednak zbudowanie hali większej jest bardziej praktyczne, zwłaszcza gdy ma z niej w przyszłości korzystać kilka osób naraz.
Koszty:
Arrow Hala zwykła: 1 000 h + 4 h za każdy metr kwadratowy
Arrow Hala ulepszona: cena hali zwykłej + 10 000 h

Po wybudowaniu hali miesięczne koszty utrzymania wzrastają o 40 h!

ROUND - PEN (LONŻOWNIK)
Okrągły wybieg do pracy z ziemi, wyróżniamy trzy rodzaje: prowizoryczny, fachowy i fachowy ulepszony. Prowizoryczny ogrodzony może być nawet belami słomy, nie jest zbyt komfortowy i trwały. Fachowy posiada bezpieczne ogrodzenie, daje lepsze warunki do pracy z koniem, ale nie chroni przed niepogodą. Round – pen fachowy ulepszony może być zadaszony i osłonięty po bokach, a także wyposażony w oświetlenie.
Minimalny zalecany promień to 6 m, jednak im jest ona większa, tym większy komfort pracy z koniem.
Koszty:
Arrow Prowizoryczny: 0 h
Arrow Fachowy: 2 h za metr długości ogrodzenia (długość ogrodzenia = promień x 6)
Arrow Fachowy ulepszony: cena lonżownika fachowego o tym samym promieniu + 1 h za metr kwadratowy powierzchni (powierzchnia = promień x promień x 3)

ULEPSZANIE PODŁOŻA
Nałożenie kolejnych paru warstw żwiru i specjalnych gatunków piasku + specjalnej podściółki gumowej + dodatkowej pokrywy ze specjalnego piasku)
Koszty
Arrow 1h za metra kwadratowy ujeżdżalni/hali/lonżownika

KARUZELA
Zapewnia koniom ruch w stępie i kłusie, możesz wybrać z dwóch rodzajów: w boksowej konie chodzą luzem, w uwiązowej – jak nazwa wskazuje – są one uwiązane. Oba rodzaje kosztują tyle samo. Karuzelę można dowolnie zaprogramować – np. 5 min stępa w lewo, 5 min w prawo, a potem kłus przez 10 min.
Minimalny promień karuzeli to 6 m, jednak podobnie jak w przypadku lonżownika większy promień = większy komfort.
Koszty
Arrow 500 h za metr długości promienia

MYJKA
Miejsce gdzie można konia wykąpać, albo tylko schłodzić jego nogi po treningu. Minimalne wymiary: 3x4 m
Koszty
Arrow myjka na powietrzu, nie do użytku zimą: za darmo
Arrow myjka w budynku, do użytku przez cały rok: 10 h za metr kwadratowy

SOLARIUM
Minimalne wymiary: 3,5x3,5 m
Koszt: 10 000h
Po budowie solarium miesięczne koszty utrzymania zwiększają się o 40h!

BASEN
Istnieją różne typy basenów, zasadniczo wyróżniamy tzw. drogę wodną o kształcie prostokąta przez którą przeprowadza się konia oraz basem na planie koła, gdzie konia niejako „lonżujemy” w wodzie. Powierzchnia basenu obejmuje sam basen oraz przestrzeń dla ludzi do prowadzenia konia.
Koszty
Arrow mała droga wodna (50 m x 4 m): 8 000 h
Arrow duża droga wodna (100 m x 4 m): 14 000 h
Arrow mały basen okrągły (promień 8 m): 20 000 h
Arrow duży basen okrągły (promień 12 m): 25 000 h
Arrow jeśli chcesz jeszcze większy basen dopłacasz 10 h za każdy metr kwadratowy powyżej powierzchni dużego basenu danego typu

OBORNIK
Gromadzisz tam zużytą ściółkę. Po wybudowaniu obornika miesięcznie dopisujesz sobie 100 h za sprzedany pobliskim chłopom gnojownik.
Koszty
Arrow mały (stajnia na 6 koni): 500 h
Arrow średni (stajnia na 30 koni): 900 h
Arrow duży (stajnia powyżej 30 koni): 1200 h

ZGNIATACZ ZIARNA
Do paszy - możesz go ustawić w paszarni
Koszty
Arrow Mały (bezproblemowy w stajni do 30 koni): 1 600 h
:arrowy: Duży (powyżej 30 koni): 2 000h

LATARNIE
Do oświetlenia ujeżdżalni, parkingu, placu przed stajnią itp.
Koszty
Arrow Za latarnię: 500 h


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Karuchna dnia Wto 11:52, 18 Wrz 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum CENTRUM RYSUALA Strona Główna -> Sprawy organizacyjne / Archiwum / Na początek Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
subMildev free theme by spleen & Programosy
Regulamin